Naszym kluczowym celem od 2004 roku jest dostarczanie skutecznych i efektywnych rozwiązań w zakresie planowania oraz zarządzania działaniami zmierzającymi do osiągania podstawowych celów biznesowych. Naszym sukcesem jest sukces projektu naszego Klienta. Specjalizujemy się w świadczeniu usług inżynierskich na każdym etapie inwestycji budowlanej. Oferta nasza skierowana jest zarówno do Developerów jak i Inwestorów publicznych oraz prywatnych. Zapewniamy kompleksową obsługę procesu budowlanego w zakresie zastępstwa inwestorskiego, nadzorów technicznych, koordynacji branżowej, organizowania procedur przetargowych oraz zarządzania BHP na placu budowy. Wspierając budownictwo zrównoważone poprzez promowanie zielonej certyfikacji w roku 2013 wdrożyliśmy kolejną usługę – profesjonalnego zarządzania budową w procesie certyfikacji BREEAM.
Skutecznie wykorzystujemy posiadane zasoby wiedzy inżynierskiej, technicznej i menedżerskiej dające nam przewagę nad konkurencją. Każdy projekt traktujemy indywidualnie. Innowacyjne podejście do każdej inwestycji obejmuje przygotowanie odpowiednich procedur, metodologii, harmonogramów oraz scenariuszy jakości umożliwiających identyfikowanie słabych punktów i ich wczesne usuwanie, stosowanie do oczekiwań Klientów.
Funkcja nadzoru inwestorskiego jest nierozerwalnie związana z budowlanym procesem inwestycyjnym. Nadzór inwestorski reprezentuje interesy Inwestora na budowie w zakresie kontroli nad wykonaniem robót budowlanych zgodnie z decyzją pozwolenie na budowę, dokumentacją projektową, obowiązującymi przepisami oraz wiedzą i sztuką budowlaną.
Obowiązki inspektora nadzoru budowlanego regulują przepisy Ustawy Prawo Budowlane – art. 25. Inspektor nadzoru ma obowiązek zapewnić nie tylko interesy Inwestora, ale i chronić interes publiczny, w tym właścicieli nieruchomości sąsiednich. Inspektor nadzoru inwestorskiego to pełnoprawny uczestnik procesu budowlanego, który musi posiadać uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznych w budownictwie, wiedzę techniczną oraz praktykę zawodową dostosowaną do stopnia skomplikowania robót budowlanych. Polskie przepisy prawa budowlanego przewidują, że inspektor nadzoru inwestorskiego może zostać ustanowiony dobrowolnie przez Inwestora lub obligatoryjnie jeśli roboty są szczególnie skomplikowane lub z uwagi na warunki gruntowe (art. 17 ustawy Prawo budowlane).
Wymienione wyżej obowiązki mają charakter obligatoryjny co oznacza, że nawet gdy nie zostały spisane w umowie o pełnienie nadzoru inwestorskiego, inspektor nadzoru musi ich przestrzegać. Natomiast ewentualne kontrolowanie rozliczeń budowy jest już zadaniem fakultatywnym-wykonywanym na wyraźne żądanie Inwestora. Może to być zarówno kontrola ilościowa jak i kontrola pod względem finansowym.
Pełnienie funkcji nadzoru inwestorskiego wpisuje się w przepisy art. 734-751 Kodeksu Cywilnego o umowie zleceniu. Inwestor może zawrzeć umowę o nadzór inwestorski z osobą posiadającą uprawnienia do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, jest członkiem odpowiedniej izby samorządu zawodowego (np. Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa) i posiada ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli inspektor nadzoru ma dodatkowo kontrolować rozliczenia finansowe, powinien też posiadać stosowną wiedzę z zakresu kosztorysowania robót budowlanych.
W decyzji o pozwoleniu na budowę starosta może nałożyć na Inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania budynku lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko. Rzadko dotyczy to budowy domu jednorodzinnego. Zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest zawsze obowiązkowe w przypadku budowy obiektów:
Poza inspektorem nadzoru inwestorskiego uczestnikami procesu budowlanego są również inwestor, projektant, kierownik budowy, kierownik robót.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełna ofertą naszej firmy!
Nasze usługi nadzoru inwestorskiego i budowlanego realizujemy ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych wymagań Klienta. Dysponujemy profesjonalną kadrą inspektorów nadzoru z doświadczeniem w prowadzeniu nadzorów budowlanych na obiektach komercyjnych, przemysłowych, mieszkalnych oraz zabytkowych. Zapewniamy nadzór inwestorski w zakresie wszystkich branż, w tym automatycznej HVAC i BMS, teletechnicznej i telekomunikacyjnej. Nadzór budowlany: Umowa o pełnienie nadzoru budowlanego jest umową starannego działania i w
Nasze usługi nadzoru inwestorskiego i budowlanego realizujemy ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych wymagań Klienta. Dysponujemy profesjonalną kadrą inspektorów nadzoru z doświadczeniem w prowadzeniu nadzorów budowlanych na obiektach komercyjnych, przemysłowych, mieszkalnych oraz zabytkowych. Zapewniamy nadzór inwestorski w zakresie wszystkich branż, w tym automatycznej HVAC i BMS, teletechnicznej i telekomunikacyjnej.
Nadzór budowlany:
Umowa o pełnienie nadzoru budowlanego jest umową starannego działania i w przeciwieństwie do umowy rezultatu charakteryzuje się tym, że Zleceniobiorca zobowiązuje się dołożyć należytej staranności w celu osiągnięcia zamierzonego przez Zleceniodawcę rezultatu. Nadzór budowlany czuwa nad prawidłowym wykonywaniem robót a co za tym idzie, ponosi odpowiedzialność jedynie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie czynności objętych umową, nie odpowiada natomiast za cele, które na podstawie tej umowy miały być osiągnięte (chyba, że w wyniku działań nadzoru budowlanego Inwestor poniesie szkodę).
Nienależyte wykonanie czynności nadzoru budowlanego to zaniedbania które prowadzą do nieujawnienia w toku wykonawstwa wad, czego dalszym następstwem będzie nieusunięcie ich przez wykonawcę. Z kolei niewykonanie zobowiązania nadzoru budowlanego ma miejsce wtedy, gdy nie nastąpiła realizacja świadczenia i jednocześnie późniejsze jego spełnienie jest niemożliwe ze względu na zaistniałe okoliczności. Aby pociągnąć nadzór budowlany do odpowiedzialności należy wykazać, że wykonał on swoje obowiązki w sposób nienależyty, bądź niewykonał ich wcale a inwestor poniósł szkodę i że pomiędzy tymi zdarzeniami występuje związek przyczynowo-skutkowy. Od tej odpowiedzialności nadzór budowlany może się uwolnić, udowadniając, że szkoda powstała w wyniku okoliczności, za które nadzór nie ponosi odpowiedzialności, a przede wszystkim wykazując, że dochowana była należyta staranność przy pełnieniu nadzoru. Do najważniejszych obowiązków nadzoru inwestorskiego należy:
Wymienione wyżej obowiązki mają charakter obligatoryjny co oznacza, że nawet gdy nie zostały spisane w umowie o pełnienie nadzoru inwestorskiego, inspektor nadzoru budowlanego musi ich przestrzegać.
Inspektor nadzoru budowlanego został również wyposażony w kompetencje władcze i może np. żądać od kierownika budowy wykonania poleceń w zakresie usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także tych wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących robót oraz dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych. Nadzór budowlany może również żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwych prac, wstrzymania dalszych robót budowlanych jeśli ich kontynuacja mogłaby wywołać zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, mienia bądź środowiska lub jw przypadku stwierdzenia niedopuszczalnej niezgodności z projektem lub pozwoleniem na budowę.
Usługi nadzoru budowlanego:
Usługi nadzoru budowlanego świadczone są w zakresie branży budowlanej, sanitarnej oraz elektrycznej i wymagają oddzielnych uprawnień w danej specjalizacji.
Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi zmianami powołała do życia organy nadzorcze, które sprawują kontrolę nad procesami budowlanymi. System kontrolny składa się z kilku szczebli. Głównym, ogólnopolskim nadzorcą jest Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego wraz z organami pomocniczymi. Pomniejsze to m. in. powiatowe inspektoraty czy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.
Zgodnie z art. 12 ustawy Prawo budowlane za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych oraz techniczno-organizacyjnych a w szczególności działalność obejmującą:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie czyli funkcje związane z nadzorem inwestorskim, określone w ust. 1 pkt. 1-5. mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne, praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywana funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego.
Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
Osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są odpowiedzialne za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz za należytą staranność w wykonywaniu pracy, jej właściwą organizację , bezpieczeństwo i jakość.
Podstawę do wykonania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.
Uprawnienia budowlane umożliwiają inżynierowi pełnienie samodzielnych funkcji technicznych takich jak Inspektor nadzoru, Kierownik Budowy czy Projektant. Uprawnienia inspektorów nadzoru udzielane są w jednej z 10 specjalności:
W ramach specjalności mogą być wyodrębniane następujące specjalizacje techniczno-budowlane (wg. Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie):
1) konstrukcyjno – budowlana:
2) inzynieryjna – hydrotechniczna:
3) instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych:
4) instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych:
Budowlany proces inwestycyjny obejmuje cały zespół czynności przygotowawczych, fazę realizacji budowy oraz fazę rozliczenia i zamknięcia projektu. Oczywiście w zależności od rozmiarów inwestycji rozkład poszczególnych faz na osi czasu będzie się różnił. Poniżej przedstawiamy przebieg procesu inwestycyjnego z perspektywy Inwestora a samo opracowanie dotyczy procesu budowlanego związanego z realizacją obiektu komercyjnego.
Ustawa Prawo budowlane wskazuje, kiedy inwestor obowiązany jest przed przystąpieniem do realizacji projektu inwestycyjnego uzyskać pozwolenie na budowę, a więc decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych. Ponadto ustawa wyznacza kryteria, których spełnienie jest niezbędne dla wydania przez organ stosownych decyzji administracyjnych niezbędnych dla przeprowadzenia inwestycji budowlanej. Prawo budowlane normuje także przypadki, w których dla realizacji inwestycji nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie organowi zamiaru prowadzenia określonych robót budowlanych. Ustawa Prawo budowlane zawiera również unormowania dotyczące udzielenia przez organ administracji pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
Ostatnie realizacje w zakresie nadzoru inwestorskiego:
Realizujemy usługi związane z kompleksową koordynacją budowlaną, koordynacją branżową oraz koordynacją prac na powierzchniach fit-out. Ostateczny efekt procesu budowlanego w dużym stopniu uzależniony jest od skutecznej koordynacji branżowej i międzybranżowej. Często, skomplikowane wzajemne powiązania między poszczególnymi branżami wymagają podejmowania szybkich ale przede wszystkim, prawidłowych pod względem technicznym decyzji. Wsparcie w tym zakresie jest szczególnie istotne w przypadku przyjętej przez Inwestora
Realizujemy usługi związane z kompleksową koordynacją budowlaną, koordynacją branżową oraz koordynacją prac na powierzchniach fit-out. Ostateczny efekt procesu budowlanego w dużym stopniu uzależniony jest od skutecznej koordynacji branżowej i międzybranżowej. Często, skomplikowane wzajemne powiązania między poszczególnymi branżami wymagają podejmowania szybkich ale przede wszystkim, prawidłowych pod względem technicznym decyzji. Wsparcie w tym zakresie jest szczególnie istotne w przypadku przyjętej przez Inwestora metodzie realizacji inwestycji poprzez pakietowanie prac budowlanych. Zarządzanie budową przez Inżyniera kontraktu wspartego Zespołem Koordynatorów branżowych zapewnia większą elastyczność procesu budowlanego oraz optymalizację kosztów (m.in. możliwość wprowadzania przez Inwestora zmian już na etapie realizacji projektu, bezpośrednie negocjacje z wykonawcami bez pośrednictwa Generalnego Wykonawcy). Nasza oferta jest szczególnie skierowana do deweloperów realizujących projekty pod wynajem. Zapewniamy koordynację oraz zarządzanie pracami aranżacyjnymi na powierzchniach przeznaczonych pod wynajem z uwzględnieniem indywidualnych wymagań przyszłych Najemców.
Koordynacja robót budowlanych ma na celu usunięcie nieefektywności związanych z procesem inwestycyjnym co ma niewątpliwie pozytywne przełożenie na ekonomikę projektu. Współczesny model prowadzenia procesu budowlanego opiera się bądź to na systemie Generalnego Wykonawczy bądź na systemie „pakietowania”. Nie rzadko zdarzają się również inwestycje gdzie można spotkać system mieszany np. na etapie robót do stanu surowego zamkniętego inwestycja realizowana jest w systemie Generalnego Wykonawcy a na etapie robót wykończeniowych w systemie pakietowania. W systemie Generalnego Wykonawcy koordynacja robót budowlanych leży po stronie i zawiera się w funkcji Generalnego Wykonawcy. W przypadku systemu pakietowania, koordynacja robót budowlanych leży po stronie Inwestora, który decyduje się na zlecenie robót wykończeniowych różnym firmom specjalistycznym.
Zgodnie z art. 18 ustawy Prawo budowlane do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowy z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Przepis ten można uznać za wystarczającą delegację do wprowadzenia Koordynatora (koordynatorów) w celu wsparcia Inwestora w wypełnianiu tych zadań. Jednak funkcja Koordynatora robót budowlanych nie musi ograniczać się jedynie do zapewnienia przestrzegania przez wykonawców zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ale również w celu optymalizacji procesu budowlanego poprzez koordynację prac poszczególnych wykonawców w zakresie planowania i udostępniania frontów robót, czuwania nad realizacją prac realizowanych przez równych wykonawców zgodnie z harmonogramem inwestycji a także koordynacja międzybranżowa robót.
W ramach koordynacji fit-out zapewniamy zespół składający się z koordynatora robót oraz inspektorów nadzoru w zakresie wszystkich branż.
Niewątpliwie największą korzyścią dla developera lub najemcy korzystającego z usługi koordynacji budowlanej na powierzchniach fit-out jest współpraca z jednym partnerem biznesowym co skraca drogę komunikacji, usprawnia przepływ informacji, optymalizuje proces realizacji prac aranżacyjnych zarówno w zakresie w jakości jak i terminów.
Oferujemy:
PHILIPS Warszawa i Łódź ( fit-out ponad 6 tys. m2), SOLAR Łódź ( fit-out 1 tys. m2, TRW Łódź, NORDEA Łódź, ERICSSON Warszawa ( fit-out 3,6 tys. m2), PHILIPS LIGHTING Łódź, SCHNEIDER ELECTRIC Warszawa ( fit-out 3,8 tys. m2) , WILIAM DEMANT Warszawa ( fit-out 3 tys. m2).
W ramach zastępstwa inwestorskiego zapewniamy przeprowadzenie w imieniu Inwestora całego procesu budowlanego począwszy od organizacji przetargów na Generalnego Wykonawcę lub Wykonawców branżowych (pakietowanie) aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Zakres usług jest każdorazowo określany w umowie zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami Inwestora. Zapewniamy profesjonalny Zespół do zarządzania projektem, a w szczególności Inżyniera Kontaktu (Kierownika Projektu), inspektorów nadzoru, koordynatorów branżowych, koordynatorów
W ramach zastępstwa inwestorskiego zapewniamy przeprowadzenie w imieniu Inwestora całego procesu budowlanego począwszy od organizacji przetargów na Generalnego Wykonawcę lub Wykonawców branżowych (pakietowanie) aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Zakres usług jest każdorazowo określany w umowie zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami Inwestora. Zapewniamy profesjonalny Zespół do zarządzania projektem, a w szczególności Inżyniera Kontaktu (Kierownika Projektu), inspektorów nadzoru, koordynatorów branżowych, koordynatorów prac na powierzchni najemców fit-out, obsługę administracyjną projektu oraz Koordynatora ds. BREAAM. Gwarantujemy również profesjonalny nadzór BHP na budowie.
Inwestor zastępczy to zwykle osoba fizyczna lub podmiot, który podczas realizacji inwestycji budowlanej reprezentuje interesy inwestora i działa w jego imieniu. Instytucja inwestora zastępczego nie znajduje unormowania nie tylko w Prawie budowlanym ale całym systemie prawa krajowego. Jedyną formalną definicję funkcji inwestora zastępczego odnaleźć możemy w Polskiej Normie PN-ISO 67-7-2:2000 Budownictwo-Terminologia. Zgodnie z tą definicją inwestor zastępczy to jednostka organizacyjna działająca odpłatnie w imieniu zamawiającego i odpowiedzialna przed nim za organizację i koordynację działań wszystkich stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym. Na tej podstawie uprawnionym będzie założenie, że obowiązki inwestora zastępczego są tożsame z obowiązkami inwestora określonymi w art. 18 ustawy Prawo budowlane. Oczywiście zakres obowiązków przekazanych przez inwestora inwestorowi zastępczego jest wolą tego pierwszego i wynika z zawartej umowy.
Zgodnie z art. 18 Prawa budowlanego do obowiązków inwestora należy:
1. Zorganizowanie procesu inwestycyjnego, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:
2. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.
3. Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.
Widać zatem, że zakres obowiązków jaki można powierzyć inwestorowi zastępczemu jest dosyć szeroki. Inwestor zastępczy może być włączony w budowlany proces inwestycyjny już od etapu projektowania, albo też jedynie w okresie realizacji prac budowlanych. W każdym z tych przypadków zakres jego obowiązków będzie inny. Szczegółowe określenie zakresu powierzonych mu czynności jest więc bardzo istotne, gdyż brak regulacji prawnych określających zakres jego obowiązków.
Umowa o pełnienie funkcji inwestora zastępczego jest umową o świadczenie usług. Kodeks Cywilny pośród tzw. umów nazwanych nie przewiduje umowy o świadczenie usług, ale możemy skorzystać tu art. 353(1) o swobodzie umów. Katalog umów przewidzianych w Kodeksie Cywilnym nie jest zamknięty i zgodnie z tą zasadą podmioty prawa cywilnego mogą zawierać umowy o dowolnej treści. Do umów o świadczenie usług, a więc też o pełnienie funkcji inwestora zastępczego należy zastosować zgodnie z art. 750 Kodeksu Cywilnego przepisy o zleceniu.
Zakres obowiązków inwestora zastępczego można przyjąć w oparciu o stosowane praktyki i w przypadku włączenia inwestora zastępczego tylko w fazę realizacji inwestycji zakres jego obowiązków obejmować może w szczególności:
Powyższe czynności obejmują praktycznie rzeczywiste zarządzanie procesem realizacji inwestycji budowlanej. Niezbędny jest do tego cały zespół osób o odpowiednim doświadczeniu i kwalifikacjach, których inwestor nie musi lub nie posiada.
W przypadku gdy zdecydujemy się by inwestor zastępczy wspierał nasze działania już na etapie przygotowawczym zakres obowiązków inwestora zastępczego należy rozszerzyć o:
Podmiotem, który może być kojarzony z inwestorem zastępczym jest inżynier kontraktu w rozumieniu warunków kontraktowych FIDIC. Jednak zgodnie z FIDIC inżynier kontraktu nie jest stroną i powinien działać bezstronnie, zapewniając przestrzeganie procedur z kolei inwestor zastępczy ewidentnie reprezentuje interesy Zamawiającego w budowlanym procesie inwestycyjnym.
Jedną z zalet korzystania z kontraktów FIDIC są gotowe do zastosowania zasady i procedury, oraz jasno opisane prawa i obowiązki poszczególnych stron biorących udział w kontrakcie. W warunkach FIDIC znajdziemy nawet zasady i procedury dotyczące organizacji przetargu na generalnego wykonawcę. Niezależnie od tego czy prowadzić będziemy inwestycję przy wsparciu inwestora zastępczego czy też inżyniera kontraktu według FIDIC, należy mieć na uwadze fakt, że wszelkie czynności podejmowane są przez inwestora zastępczego lub inżyniera kontraktu na ryzyko faktycznego inwestora. Oznacza to, że to inwestor w każdym przypadku nadal jest stroną procesu budowlanego i to inwestor jest rozliczany z obowiązków na nim ciążących. Wszystko to sprawia, że prawidłowy dobór podmiotu mającego wykonywać czynności inwestora zastępczego lub inżyniera kontraktu powinien być dokonywany przez Zamawiającego niezwykle rozważnie.
Prowadzenie procesu budowlanego przez dobrze wybranych profesjonalistów z pewnością minimalizuje główne ryzyka w każdym projekcie takie jak nieterminową realizacją inwestycji, przekroczenie budżetu projektu a także zaoszczędzi wielu stresów i kłopotów. Profesjonalne zarządzanie i nadzór nad skomplikowanym budowlanym procesem inwestycyjnym ma znaczenie nie tylko w trakcie trwania samej fazy budowy, ale ma również pierwszorzędne znaczenie dla zrealizowanego obiektu oraz na jego późniejsze użytkowanie.
Nasze ostatnie realizacje w zakresie inwestora zastępczego, inżyniera kontraktu, zarządzania inwestycją budowlaną:
Proces budowlany może generować nieporozumienia na linii Inwestor – Wykonawca. Konflikty te zmniejszają efektywność komunikacji oraz wpływają negatywnie na dalszą realizację projektu, co de facto nie leży w interesie żadnej ze stron sporu. Mediacja Techniczna jest najszybszą formą rozwiązywania konfliktów w sprawach związanych z realizacją postanowień umownych, zakresem prac oraz ich jakością. W takich właśnie sytuacjach proponujemy nasze wsparcie w
Proces budowlany może generować nieporozumienia na linii Inwestor – Wykonawca. Konflikty te zmniejszają efektywność komunikacji oraz wpływają negatywnie na dalszą realizację projektu, co de facto nie leży w interesie żadnej ze stron sporu. Mediacja Techniczna jest najszybszą formą rozwiązywania konfliktów w sprawach związanych z realizacją postanowień umownych, zakresem prac oraz ich jakością. W takich właśnie sytuacjach proponujemy nasze wsparcie w zakresie przeprowadzenia mediacji technicznych przy udziale m.in. prawnika, profesjonalnego mediatora w sprawach gospodarczych oraz biegłego sądowego w zakresie budownictwa.
Mediacja jest jednym z dobrowolnych sposobów rozwiązywania konfliktów w sporach gospodarczych, chroniąc interesy obu stron i umożliwiając im dalszą współpracę. Przeprowadza się je w sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody, m.in.:
Podstawową przesłanką zawarcia ugory w mediacji gospodarczej jest wzajemny charakter ustępstw. Należy jednak pamiętać, że przez wzajemność ustępstw stron należy rozumieć nie tyle ich obiektywną równowagę co subiektywne uznanie przez strony że ustępstwo czynione przez kontrahenta stanowi wystarczającą motywację do uczynienia ustępstw w sferze własnych uprawnień.
Zapewniamy profesjonalną kadrę w zakresie zarządzania BHP na budowie. W ramach usługi oferujemy m.in. szkolenia obiektowe dla pracowników wykonawców, plany BIOZ, opracowanie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót, przeglądy i inspekcje stanu bhp na budowie, kontrole trzeźwości, plany naprawcze, Kontrolę funkcjonalną SQOT Safety & Quality Obserwation Tour. Bezpieczne warunki pracy determinują prawidłowy przebieg procesu budowlanego, co nabiera szczególnie istotnego znaczenia przy następującym
Zapewniamy profesjonalną kadrę w zakresie zarządzania BHP na budowie. W ramach usługi oferujemy m.in. szkolenia obiektowe dla pracowników wykonawców, plany BIOZ, opracowanie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót, przeglądy i inspekcje stanu bhp na budowie, kontrole trzeźwości, plany naprawcze, Kontrolę funkcjonalną SQOT Safety & Quality Obserwation Tour.
Bezpieczne warunki pracy determinują prawidłowy przebieg procesu budowlanego, co nabiera szczególnie istotnego znaczenia przy następującym szybko rozwojowi technologii i technik w budownictwie. Coraz bardziej skomplikowane techniki wznoszenia nowoczesnych obiektów a przy tym skracanie terminów ich realizacji wymusza zmianę podejścia do zapewnia bezpiecznych warunków pracy. Sprawne zarządzanie procesem budowlanym to obecnie również zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Zarządzanie BHP nie musi zwiększać kosztów inwestycji. Właściwa identyfikacja ryzyk, prewencja, zapobieganie wypadkom i sytuacjom potencjalnie wypadkowym usprawnia proces realizacji oraz zwiększa wydajność pracy.
Zgodnie z art. 18 ustawy Prawo budowlane do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowy z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zgodnie z tym przepisem oczekuje się od Inwestora wykazania należytej staranności organizacyjnej w zakresie bezpieczeństwa prac podczas inwestycji poprzez zapewnienie organu doradczo-kontrolnego, jakim jest koordynator bhp – pełnomocnik bhp inwestora zajmujący się aspektami bezpieczeństwa we współpracy z kierownictwem budowy. Wprawdzie to w zakresie obowiązków Kierownika budowy jest również podejmowanie decyzji i działań mających charakter koordynacyjny, w tym działań, które wiążą się z zabieganiem zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia to jednak na etapie budowy kierownik budowy często korzysta z pomocy specjalisty ds. bhp w warunkach budowlanych, czyli powołuje koordynatora bhp. Koordynator bhp jest więc organem kontrolno-doradczy w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp przez poszczególnych wykonawców na budowie.
W obecnych warunkach budowy praktycznie zawsze roboty wykonywane są równocześnie przez wielu wykonawców a nawet podwykonawców. Sytuacja taka wymaga od pracodawców współpracy, do czego zobowiązuje art. 208 § 1 pkt. 1 Kodeksu Pracy. Wykonawcy zobowiązani się do informowania nawzajem swoich pracowników o działaniach mających na celu zapobieganie zagrożeniom wiążącym się z wykonywaną przez nich pracą. Ustawodawca ponadto nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczenia koordynatora , którego zadaniem będzie sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników – koordynatora bhp. Obowiązki koordynatora bhp służą wdrożeniu spójnego systemu organizacyjnego, koordynacji bhp, który będzie zapobiegał i przeciwdziałał naruszeniom przepisów i zasad bhp na styku działalności dwóch lub większej liczby wykonawców, którzy swoimi działaniami mogą sobie wzajemnie zagrażać. Powołanie koordynatora ds. bhp nie zwalnia pracodawców z odpowiedzialności za stan warunków pracy pracowników ponieważ powołany w ten sposób Koordynator ds. bhp nie jest podmiotem odpowiedzialnym za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, nie jest bowiem ani pracodawcą ani osobą kierującą pracownikami w rozumieniu art. 283 § 1 k.p. Koordynator bhp nie może też być adresatem decyzji administracyjnych wydawanych przez organy nadzoru i kontroli nad warunkami pracy. Koordynator ds. bhp nie jest jednak wyłączony z odpowiedzialności karnej z art. 155 k.k. i 160 k.k. Koordynator bhp ponosi również odpowiedzialność wobec pozostałych pracodawców za nienależyte wykonanie lub nienależyte niewykonanie obowiązków wynikających z treści zasad współdziałania jeśli takie zasady i obowiązki zostały określone. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego odpowiedzialność za nienależyte wykonanie lub niewykonanie zobowiązania reguluje art. 471 k.c.
Koordynacja bhp wiąże się z powołaniem koordynatora ds. bhp na podstawie art. 208 k.p. które jest obligatoryjne w przypadku gdy na placu budowy roboty wykonywane są jednocześnie przez co najmniej dwóch wykonawców. Natomiast koordynatorzy budowy powoływani na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane, jako organ doradczy Inwestora, wynikają z przyjętych standardów lub stosowania dobrych praktyk. Zakres kompetencji zarządzania Koordynatora budowy powołanego przez Inwestora może być dowolnie kształtowany i poza sprawami dotyczącymi bhp może obejmować również koordynację robót budowlanych i koordynację międzybranżową. Inwestor może zatrudnić jednego lub więcej koordynatorów robót budowlanych, również dla robót branżowych np. koordynatorów robót budowlanych, koordynatorów robót elektrycznych, koordynatorów robót sanitarnych.
Oferujemy:
Nasze ostatnie realizacje w zakresie koordynacji BHP na budowie:
Nasi specjaliści, m.in. inżynier ds. Breeam prowadzą stały nadzór nad zgodnością realizacji inwestycji z procedurami BREEAM oraz z wytycznymi asesora jak również przygotowują bieżące raporty i analizy wpływu budowy na otoczenie oraz środowisko. Pełnym sukcesem zakończył się proces certyfikacji dla kompleksu biurowego PARK ROZWOJU w Warszawie, który otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent. Tak wysoką ocenę otrzymało dotychczas tylko
Nasi specjaliści, m.in. inżynier ds. Breeam prowadzą stały nadzór nad zgodnością realizacji inwestycji z procedurami BREEAM oraz z wytycznymi asesora jak również przygotowują bieżące raporty i analizy wpływu budowy na otoczenie oraz środowisko. Pełnym sukcesem zakończył się proces certyfikacji dla kompleksu biurowego PARK ROZWOJU w Warszawie, który otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent. Tak wysoką ocenę otrzymało dotychczas tylko osiem innych inwestycji w kraju. Obecnie prowadzimy projekty BREEAM dla 155-metrowego biurowca Q22 w Warszawie oraz kompleksu biurowego SYMETRIS Business Park w Łodzi.
Każda inwestycja ubiegająca się o certyfikat BREEAM oceniana jest w 10 kategoriach: zarządzanie projektem i prowadzenie procesu budowy, komfort użytkowników, zużycie energii, lokalizacja i transport do i z budynku, gospodarka wodno-ściekowa, wykorzystane materiały, gospodarka odpadami, wykorzystanie terenu oraz wpływ na ekologie, ochrona przed emisją zanieczyszczeń, innowacyjność. Ograniczenie zapotrzebowania na energię oraz wodę czyli niższe zużycie mediów to nie jedyne korzyści z budowania zgodnie ze standardami BREEAM czy LEED.
Troska o środowisko naturalne stale rośnie a zrównoważona certyfikacja staje się standardem, szczególnie w budownictwie komercyjnym. W Polsce aktualnie stosowane są cztery międzynarodowe systemy certyfikacji: BREEAM, LEED, DGNB, HQE. Rośnie świadomość ekologiczna Klientów wynikająca z korzyści płynących z przebywania w budynkach energetycznie i ekonomicznie efektywnych. Ponadto zielone budynki zapewniają użytkownikom większy komfort i lepszą jakość życia.
Według danych koniec 2017 roku. W Polsce najczęściej stosowany jest standard BREEAM (ponad 70% certyfikowanych budynków) a następnie LEED ( około 20%). Ocenia się, że na koniec 2017 roku mieliśmy w Polsce pod 400 certyfikowanych budynków na łączną powierzchnię ponad 10 mln m2, z których połowa zlokalizowana jest na Mazowszu . Do certyfikacji wg standardów BREEAM lub LEED można przystąpić na każdym etapie cyklu życia budynku, odpowiednio według schematów przewidzianych dla nowych jak i dla istniejących obiektów.
Standard BREEAM to wielokryterialny system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko stosowany przez inwestorów, deweloperów oraz najemców. Jest to jeden z międzynarodowych standardów w branży nieruchomości. Standard BREEAM to zbiór najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków od energii aż po ekologię. Standard BREEAM obejmuje m.in. jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną np. sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i chłodem, dostępność transportową w tym dostęp do komunikacji publicznej czy parkingów, materiały, zarządzanie eksploatacją i realizacją, gospodarkę wodną i gospodarkę odpadami. System BREEAM oparty jest na jasnych kryteriach oceny uwzględniając przy tym lokalne praktyki i standardy tworząc wspólny mianownik dla oceny budynków usytuowanych w różnych lokalizacjach. Certyfikat BREEAM przyznawany jest przez BRE – Building Research Establishment Global na podstawie raportu przygotowywanego przez licencjonowanego asesora BREEAM.
Kolejnym, często stosowanym wielokryterialnym systemem oceny ekologicznej budynków jest standard LEED, który zapewnia właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące identyfikacji i wdrożeniu praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania, budowy, użytkowania oraz konserwacji. System LEED rozróżnia siedem głównych kategorii które opisują standardy jakim powinien odpowiadać certyfikowany budynek oraz wymagania krytyczne, spełnienie których warunkuje zakwalifikowanie budynku do procedury certyfikacji. Wymagania krytyczne dotyczą lokalizacji, efektywnego wykorzystania zasobów wodnych, energii, powietrza, materiałów oraz środowiska wewnętrznego. Wymagania te oceniane są zero-jedynkowo a niespełnienie choćby jednego skutkuje nie przyznaniem certyfikatu. Standard LEDD znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach budynków komercyjnych i mieszkalnych oraz obejmuje cykl życia budynku od projektowania poprzez budowę, eksploatację i konserwację aż do całkowitego zużycia.
Ograniczenie zapotrzebowania na energię oraz wodę czyli niższe zużycie mediów w trakcie eksploatacji budynku a także większy komfort m.in. cieplny i akustyczny użytkowania. Certyfikacja BREEAM i LEED, jako element obiektywnej weryfikacji zarówno na etapie projektowania jak i wykonawczym łatwiej jest zachować pełną kontrolę nad procesem budowlanym.
Inżynier kontraktu, często też określany jako Kierownik Projektu lub Project Manager, to nowa funkcja w budownictwie nie uregulowana w krajowym prawodawstwie, która jest odpowiedzią na współczesne potrzeby i wymagania rynku budowlanego. Inżynier kontraktu wbrew dosłownemu brzmieniu nie jest jednoosobowym stanowiskiem a zespołem specjalistów będącym uczestnikiem procesu budowlanego. Zakres zadań inżyniera kontraktu wyklucza praktycznie sprawowanie tej funkcji jednoosobowo. Pojęcie i funkcja
Inżynier kontraktu, często też określany jako Kierownik Projektu lub Project Manager, to nowa funkcja w budownictwie nie uregulowana w krajowym prawodawstwie, która jest odpowiedzią na współczesne potrzeby i wymagania rynku budowlanego. Inżynier kontraktu wbrew dosłownemu brzmieniu nie jest jednoosobowym stanowiskiem a zespołem specjalistów będącym uczestnikiem procesu budowlanego. Zakres zadań inżyniera kontraktu wyklucza praktycznie sprawowanie tej funkcji jednoosobowo. Pojęcie i funkcja inżyniera kontraktu nie wynika z Prawa budowlanego ani z polskich przepisów wykonawczych a została wprowadzona przez Międzynarodową Federację Inżynierów-Konsultantów FIDIC.
W Polsce funkcja inżyniera kontraktu zaczęła funkcjonować od momentu wejścia Polski do UE. Inżynier kontraktu w budowlanym procesie inwestycyjnym ustanawiany jest przez inwestora na podstawie umowy zawartej na podstawie Prawa budowlanego oraz jeśli taka jest wola stron umowy w oparciu o ujednolicone warunki kontraktowe FIDIC. W okresie początkowym pojawienia się tej funkcji w realiach polskich, najczęściej Inżynier kontraktu czy Kierownik Projektu powoływany był tylko przy projektach współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Obecnie, inżynier kontraktu ustanawiany jest dla inwestycji budowlanych realizowanych przez m.in. jednostki samorządu terytorialnego , instytucje państwowe oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa ale również przez podmioty prywatne, np. deweloperzy.
Podstawowym zadaniem inżyniera kontraktu i kierownika projektu jest sprawowanie funkcji bezstronnego kontrolera rzetelności przygotowania jak i realizowania budowlanego procesu inwestycyjnego, w szczególności poprzez:
W zakresie technicznym pozycja i zadania inżyniera kontraktu i kierownika projektu ( Project Managera) nie różni się od funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego. Formalnie jednak warunki FIDIC stawiają pozycję inżyniera kontraktu w budowlanym procesie inwestycyjnym wyżej niż przepisy Prawa budowlanego pozycję inspektora nadzoru.
Procedury FIDIC powstawały na podstawie wielu lat doświadczeń zarówno w sensie aspektów technicznych jak i w zakresie warunków organizacyjnych budowlanego procesu inwestycyjnego mających na celu doprecyzowanie roli oraz usprawnienie i zoptymalizowanie działań wszystkich uczestników projektu.
Właściwe sprawowanie funkcji inżyniera kontraktu i kierownika projektu (Project Managera) ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji budowlanej. Zakres obowiązków inżyniera kontraktu i kierownika projektu (Project Managera) oraz wymagana od niego bezstronność w podejściu do problemów pojawiających się w trakcie realizacji inwestycji budowlanej są oceniane przez każdą ze stron kontraktu w świetle przysługujących jej roszczeń.
O powodzeniu projektu budowlanego decyduje nie tylko dotrzymanie terminu zakończenia i dyscyplina budżetu projektu ale również wzajemne pozytywne relacje wszystkich stron kontraktu czyli zakończenie projektu bez sporu pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego.
Jak już wspomniano wyżej, jedną z kluczowych osób dla powodzenia projektu jest inżynier kontraktu lub kierownik projektu (Project Manager), który pełni bardzo ważną funkcję w ramach kontraktów opartych na wzorach warunków kontraktowych FIDIC. W modelowym rozwiązaniu inżynier kontraktu lub kierownik projektu czy Project Manager powinien podejmować szeroki zakres działań związanych zarówno z bieżącym rzetelnym administrowaniem kontraktem, jak i z zapobieganiem potencjalnym sporom, łagodzeniem ich we wczesnej fazie , a także rozstrzyganiem spraw, w których wymiana sprzecznych stanowisk stron nie doprowadziła do wypracowania wspólnego stanowiska.
Inżynier kontraktu lub kierownik projektu (Project Manager) musi być zatem jednocześnie profesjonalnym kontrolerem realizowanych przez wykonawcę prac, doradcą technicznym inwestora, a także bezstronnym i niezależnym rozjemcą pomiędzy stronami kontraktu, zdolnym do obiektywnej oceny często sprzecznych argumentów. Praca inżyniera kontraktu wymaga zatem dużego wyczucia i doświadczenia często bowiem wiąże się z łączeniem ról pozostających ze sobą w konflikcie.
Zamawiający – Inwestor, może zarzucać inżynierowi kontraktu lub kierownikowi projektu działanie na korzyść wykonawcy , wykonawcy zaś zarzucają inżynierowi kontraktu stronniczość i działania na korzyść Zamawiającego. Funkcja inżyniera jest o tyle trudna, że obie strony dysponują środkami ochrony prawnej przed jego nieprawidłowym działaniem, choć faktem jest iż pozycja inwestora jest uprzywilejowana bowiem to Zamawiającego wiąże z inżynierem kontraktu umowa, z której wynika obowiązek dochowania należytej staranności w realizacji jej postanowień.
Jeżeli zamawiający korzystający z wzoru warunków kontraktowych FIDIC to jest zobowiązany do zatrudnienia inżyniera kontraktu wskutek czego podmioty te łączy umowa, która może być podstawą roszczeń zamawiającego wobec inżyniera. Nieprawidłowe sprawowanie funkcji inżyniera stanowi zatem typowe niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania umownego. Mniej oczywiste więc są więc podstawy roszczeń wykonawcy wobec inżyniera kontraktu.
Na potrzeby procesu inwestycyjnego zorganizowanego według procedur FIDIC zawierane są dwa kontrakty. Jeden pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, a drugi pomiędzy zamawiającym a inżynierem kontraktu.
Tak więc wykonawcy z inżynierem kontraktu czy kierownikiem projektu nie wiąże żaden stosunek obligacyjny a ich wzajemne relacje regulowane są w oddzielnych umowach zawieranych z zamawiającym. Mimo to te dwa podmioty są zobowiązane do wykonywania wobec siebie obowiązków wynikających z kontraktu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. W tym kontekście pomimo, że inżynier kontraktu nie jest stroną umowy dla wykonawcy, to jednak zarówno zamawiający jak i wykonawca, zawierając kontrakt akceptują rolę inżyniera kontraktu w nim opisaną poprzez wyszczególnienie obszarów działalności inżyniera, szczegółowych obowiązków, umocowania do działania, a także narzędzi, jakimi dysponuje inżynier kontraktu w ramach zarządzania kontraktem.
Warunki kontraktowe FIDIC ustanawiają obowiązek inżyniera kontraktu czy kierownika projektu zarówno wobec zamawiającego, jak i wobec wykonawcy do pozostawania niezależnym w wykonywaniu swoich zadań, a także do uwzględniania w swoich działaniach wszelkich okoliczności sprawy i lojalnego działania w stosunku do obu stron kontraktu. Wynika z nich też, że czynności inżyniera kontraktu lub kierownika projektu są wiążące zarówno dla zamawiającego, jak i dla wykonawcy, o ile nie zostaną zakwestionowane przez którąś ze stron.
Niezależnie od warunków kontraktu, podstawą do dochodzenia przez wykonawcę roszczeń od inżyniera kontraktu są przepisy prawa cywilnego. Podstawą odpowiedzialności deliktowej będzie przepis art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia, natomiast zgodnie z prawem zobowiązań- roszczenie regresowe, art. 474 Kodeksu cywilnego, stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.
Oferujemy usługi:
Wykonujemy audyty dokumentacji projektowej w tym dokumentacji wykonawczej i powykonawczej w zakresie ich kompletności i zgodności z udzielonym pozwoleniem na budowę oraz na zgodność przyjętych rozwiązań z wymaganiami prawnymi i wymaganiami Inwestora. Oferujemy również raporty Technical due diligence opracowywane na podstawie oceny technicznej budynków i instalacji w zakresie stanu, jakości, trwałości oraz kosztów eksploatacji. Dysponujemy profesjonalnym Zespołem inżynierów budownictwa w
Wykonujemy audyty dokumentacji projektowej w tym dokumentacji wykonawczej i powykonawczej w zakresie ich kompletności i zgodności z udzielonym pozwoleniem na budowę oraz na zgodność przyjętych rozwiązań z wymaganiami prawnymi i wymaganiami Inwestora. Oferujemy również raporty Technical due diligence opracowywane na podstawie oceny technicznej budynków i instalacji w zakresie stanu, jakości, trwałości oraz kosztów eksploatacji.
Dysponujemy profesjonalnym Zespołem inżynierów budownictwa w zakresie wszystkich branż. Nasi inżynierowie posiadają wieloletnie doświadczenie zdobywane na kluczowych inwestycjach budowlanych komercyjnych i mieszkaniowych w Warszawie oraz w całej Polsce. W zależności od oczekiwań Klientów, raport techniczny – Technical due diligence mogą mieć charakter informacyjny lub szczegółowy uwzględniający ocenę kosztów oraz harmonogram poszczególnych etapów realizacji inwestycji w krótkim bądź długim horyzoncie czasowym.
Technical due diligence jest audytem technicznym, badaniem inwestycji budowlanej bądź obiektu czy budynku, którego celem jest potwierdzenie wszystkich faktów dotyczących sprzedaży dla ochrony interesów strony lub stron zawierających umowę kupna-sprzedaży. Każde badanie Technical due diligence ma charakter zindywidualizowany i warunkowane jest m.in. analizą prawną, techniczną, technologiczną, intencją stron oraz warunkami do przeprowadzenia badania.
Celem i korzyścią z Audytu Technical due diligence dla sprzedającego jest przede wszystkim przedstawienie potencjału przedmiotu sprzedaży. Kupujący dzięki audytowi Technical due diligence uzyska informacje o możliwościach wykorzystania nieruchomości, potencjalnych zagrożeniach, stanie technicznym, sytuacji prawnej. Audyt Technical due diligence może być również przydatny dla najemców, szczególnie tych, którzy poszukują lokalizacji z dłużą perspektywę czasu a z wybraną nieruchomością wiążą plany długoterminowe.
Oferujemy:
W grudniu 2020 podpisana będzie umowa z PKP S.A. na świadczenie usługi Inżyniera Kontraktu przy przebudowie zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Kontrakt przewidziany jest na 35 miesięcy.
W grudniu 2020 podpisana będzie umowa z PKP S.A. na świadczenie usługi Inżyniera Kontraktu przy przebudowie zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Kontrakt przewidziany jest na 35 miesięcy.
03.12.2020 podpisanie umowy z Uniwersytetem Warszawskim na pełnienie usług Inwestora Zastępczego dla inwestycji „Przebudowa budynku porektorskiego” w ramach programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”. Realizacja inwestycji przewidziana jest na 30 miesięcy.
03.12.2020 podpisanie umowy z Uniwersytetem Warszawskim na pełnienie usług Inwestora Zastępczego dla inwestycji „Przebudowa budynku porektorskiego” w ramach programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”. Realizacja inwestycji przewidziana jest na 30 miesięcy.
8.09.2020 podpisaliśmy umowę o pełnienie wielobranżowego nadzoru inwestorskiego przy przebudowie obiektów CBA przy ul. Krzywickiego 34 w Warszawie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 11.2021.
8.09.2020 podpisaliśmy umowę o pełnienie wielobranżowego nadzoru inwestorskiego przy przebudowie obiektów CBA przy ul. Krzywickiego 34 w Warszawie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 11.2021.
06.08.2020 podpisanie umowy z Zakładem Karnym w Potulicach o nadzór inwestorski nad zadaniem w trybie „zaprojektuj i wybuduj” budowy budynku w ZK Potulice. Zakończenie inwestycji planowane jest do 31.10.2021.
06.08.2020 podpisanie umowy z Zakładem Karnym w Potulicach o nadzór inwestorski nad zadaniem w trybie „zaprojektuj i wybuduj” budowy budynku w ZK Potulice. Zakończenie inwestycji planowane jest do 31.10.2021.
11.10.2019 podpisanie umowy z PCO S.A. – Spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, o pełnienie rozszerzonego nadzoru inwestorskiego nad budową budynku produkcyjno-biurowego przy ul. J.Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. Po wyborze GW roboty rozpoczęły się w kwietniu 2020 r. a zakończenie inwestycji
11.10.2019 podpisanie umowy z PCO S.A. – Spółki należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, o pełnienie rozszerzonego nadzoru inwestorskiego nad budową budynku produkcyjno-biurowego przy ul. J.Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. Po wyborze GW roboty rozpoczęły się w kwietniu 2020 r. a zakończenie inwestycji planowane jest do 31.12.2021.
25 czerwca 2019 r. inwestycja pn. Budynek produkcyjno-magazynowo-biurowy, dla której prowadziliśmy nadzór inwestorski została nagrodzona nagrodą I stopnia Budowa Roku 2018 w kategorii obiektów przemysłowo-produkcyjnych. Gratulujemy! Inwestor: NUCTECH WARSAW COMPANY LIMITED
25 czerwca 2019 r. inwestycja pn. Budynek produkcyjno-magazynowo-biurowy, dla której prowadziliśmy nadzór inwestorski została nagrodzona nagrodą I stopnia Budowa Roku 2018 w kategorii obiektów przemysłowo-produkcyjnych. Gratulujemy! Inwestor: NUCTECH WARSAW COMPANY LIMITED
fb.com/iwnise.beconcept | |
tel. 22 290 29 01, fax. 22 290 29 01 |
|
biuro@iwnise.pl |
fb.com/iwnise.beconcept | |
tel. 22 290 29 01, fax. 22 290 29 01 |
|
biuro@iwnise.pl |